Rynek pracy: powiat jeleniogórski

rynek pracy
17 cze 2019

Jelenia Góra to miasto, które skutecznie przeciwdziała bezrobociu, a jego mieszkańcy zachęcani są do podejmowania własnych inicjatyw biznesowych. Kto ma największe szanse na znalezienie dobrej pracy w Jeleniej Górze?

Bezrobocie w regionie

Powiat jeleniogórski przez długi czas zmagał się z wysoką stopą bezrobocia. W 2010 r. w mieście wynosiło ono 9,6%, a w powiecie ziemskim nie miała pracy aż jedna piąta mieszkańców. W ciągu kolejnych lat władze miasta wdrażały programy aktywizacji zawodowej oraz wprowadzały ułatwienia dla przedsiębiorców. Przyczyniło się to do poprawy trudnej sytuacji na rynku pracy.

Dziś bezrobocie w Jeleniej Górze jest niższe od średniej dla Polski (5,9%) i wynosi 3,4% dla miasta oraz 9,1% dla powiatu. W Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze zarejestrowanych jest około 1,2 tys. osób szukających pracy.

Przemysł w Jeleniej Górze

Gdzie pracują mieszkańcy Jeleniej Góry? W mieście zarejestrowanych jest ponad 12 tys. podmiotów gospodarki narodowej, w tym ponad 11,6 tys. to przedsiębiorstwa prywatne. Do największych firm regionu należą producenci maszyn papierniczych, części samochodowych, tworzyw sztucznych, mebli czy wyrobów farmaceutycznych.

Zarówno wielkie koncerny, jak i mniejsze firmy korzystają z udostępnianych przez miasto terenów inwestycyjnych oraz pomocy w zakresie załatwiania wszelkich formalności związanych z działalnością firmy.

Najwięcej, bo ponad jedna trzecia aktywnych zawodowo mieszkańców pracuje w przemyśle i budownictwie. Do ważnych sektorów lokalnej gospodarki należą również usługi, przede wszystkim handel.

Praca w turystyce i przemyśle

W Jeleniej Górze mogą znaleźć pracę osoby z różnym doświadczeniem i kwalifikacjami.
Wśród zawodów deficytowych znajdują się profesje związane z obsługą turystów w restauracjach, hotelach i uzdrowisku. Brakuje barmanów, kelnerów, cukierników, pomocy kuchennych, sprzątaczek, pokojówek, fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy, pielęgniarek i sprzedawców.

Ponadto podobnie jak w całym województwie dolnośląskim, również tutaj do potrzebnych zawodów należą te związane z branżą budowlaną. Zarówno na stanowiskach kierowniczych, jak i dotyczących prostych robót budowlanych. Pracodawcy szukają murarzy, tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, betoniarzy, zbrojarzy, cieśli, stolarzy czy inżynierów budownictwa.

Z uwagi na działające tu duże przedsiębiorstwa motoryzacyjne w regonie notuje się również zapotrzebowanie na elektryków, elektromechaników, elektromonterów, mechaników samochodowych oraz pracowników produkcji.

Napisz komentarz