Praca dla studenta

student w pracy
17 cze 2019

Coraz więcej studentów decyduje się na podjęcie pierwszej pracy w trakcie pobierania nauki. W wielu przypadkach to dobre rozwiązanie, gdyż pracodawcy często wymagają od kandydatów nie tylko odpowiedniego wykształcenia i umiejętności, ale również doświadczenia. Jak znaleźć pracę studencką?

Praca w trakcie studiów

Osoby szukające zatrudnienia w czasie studiów dziennych zwykle nie mogą podjąć pracy na pełen etat. Ponieważ to kolidowałoby z zajęciami na uczelni. Dlatego przeglądając ogłoszenia, powinny zwrócić szczególną uwagę na te, w których jest mowa o elastycznych godzinach pracy. Także o zatrudnieniu na niepełny etat bądź pracy weekendowej. Osoby uczące się w trybie niestacjonarnym mają większe pole manewru. Niezależnie jednak od wymiaru czasu pracy, wszyscy studenci powinni pamiętać o swoich prawach i obowiązkach pracowniczych.

Przede wszystkim muszą mieć świadomość, że pracodawcy, którzy zatrudnią studentów na podstawie umowy-zlecenia, nie mają obowiązku odprowadzać na ich rzecz składek ubezpieczeniowych do ZUS-u. Studentów obejmuje bowiem ubezpieczenie z uczelni lub zakładów pracy ich rodziców czy innych opiekunów prawnych.

Ponadto, młodzi ludzie powinni pamiętać, że za każdą wykonaną przez nich pracę prawnie należy im się wynagrodzenie. Nawet jeśli był to tylko jeden dzień tzw. okresu próbnego. By uniknąć przykrych niespodzianek, studenci nie powinni podejmować pracy przed podpisaniem umowy. W dokumencie powinny być jasno określone warunki wynagrodzenia, wymiar pracy i zakres obowiązków służbowych.

Studenci z uwagi na brak doświadczenia niekiedy godzą się na płace niższe od tych pobieranych przez starszych pracowników. Młodzi ludzie powinni jednak wiedzieć, że pracodawca nie ma prawa wypłacać im pensji niższej od minimalnego wynagrodzenia ustalonego dla danego roku. Limit tzw. najniższej krajowej obowiązuje nie tylko osoby zatrudnione na etacie, ale też te, które na przykład wykonują pracę na podstawie umowy o dzieło.

Praktyki a praca – co jest lepsze?

Dobrym pomysłem w czasie studiów jest zarówno zatrudnienie się w danej firmie, jak i odbycie w niej praktyk. Warto przy tym pamiętać, że praktykant ma znacznie mniej przywilejów od pełnoprawnego pracownika. Formalnie nie świadczy pracy, nie otrzymuje więc wynagrodzenia, ale świadczenie, którego wysokość nie może przekraczać dwukrotności minimalnej pensji krajowej. Praktyki mogą być świadczone również bezpłatnie. Pracodawca z kolei musi zapewnić praktykantowi warunki zgodne z zasadami BHP, a także zorganizować dla niego szkolenie dotyczące obowiązków służbowych.

Na korzyść praktyk studenckich przemawia to, że zwykle są związane z kierunkiem studiów studenta. Pozwalają także nie tylko na sprawdzenie swoich sił w obranym zawodzie, ale też na nawiązanie kontaktów służbowych. Ponadto zdarza się, że firma, która nie prowadzi akurat rekrutacji, zatrudnia praktykanta, jeśli ten odznaczał się wyjątkowym talentem czy zaangażowaniem w obowiązki służbowe.

Praca dla studenta – Jelenia Góra

Jak znaleźć w czasie studiów pracę, praktyki bądź staż? Młodzi ludzie mają kilka możliwości. Przede wszystkim powinni udać się do biura karier swojej uczelni. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pracownicy biura postarają się dobrać ofertę do kierunku studiów i zainteresowań kandydata.

Ponadto najwięcej ogłoszeń studenci znajdą za pośrednictwem internetu. Warto skorzystać z wyszukiwarki ofert pracy, a także przeglądać strony internetowe konkretnych firm. Kolejną możliwością jest zwrócenie się o pomoc do powiatowego urzędu pracy.

Napisz komentarz