Jelenia Góra i okolice: atrakcje

Jelenia Góra i okolice
17 cze 2019

W Jeleniej Górze turyści mają do dyspozycji zarówno liczne zabytki i atrakcje, jak i tereny do uprawiania sportu i rekreacji. Jak w sposób interesujący i aktywny spędzić czas w tym mieście? Oto kilka propozycji.

Jelenia Góra: śródmieście

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od przechadzki po śródmieściu. Znajduje się tu wiele zabytkowych budowli. Zwróćmy szczególną uwagę na:

  1. Ratusz. Ten barokowo-klasycystyczny budynek powstał w XVIII w., a przebudowano go w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Jeleniej Góry. Przyglądając się fasadzie, warto zwrócić uwagę na łacińską inskrypcję głoszącą m.in., że miasto to założył Bolesław Krzywousty. W pobliżu ratusza znajduje się też kamienny posąg Neptuna z dwoma delfinami.
  2. Wieża zamkowa. Dziś pełniąca funkcję punktu widokowego baszta jest jedyną zachowaną pozostałością po dawnej bramie zamkowej. Wieża pochodzi z XV w. Ma pięć kondygnacji i około 17 metrów wysokości.

Cieplice

Uzdrowisko Cieplice. Jest to najstarszy kurort uzdrowiskowy w Polsce – pierwszy zachowany dokument na jego temat pochodzi z 1281 r. Według legendy tutejsze źródła odkrył już w XII w. książę Bolesław Wysoki w czasie polowania na jelenie. Uzdrowisko leży w Parku Zdrojowym, który pierwotnie zaaranżowany był w stylu francuskim, by w XIX w. przejść rewitalizację i przybrać charakter ogrodu angielskiego.

Znajdują się w nim źródła termalne (z wodą o temperaturze sięgającej 86 stopni Celsjusza), a także zabytkowe budynki: pawilony Edward, Lalka, Marysieńka, dom Stoczniowiec i Villa Polonia. Ponadto kuracjusze mają do dyspozycji szpitale, przychodnie, sanatoria, domy przyrodolecznicze, a także muszlę koncertową czy korty tenisowe.

Park Norweski. Stanowi przedłużenie Parku Zdrojowego, kompleks parkowy swoją nazwą nawiązuje do restauracji w Oslo, na której wzór zbudowano tutejszy pawilon. Dziś znajduje się w nim Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, a jego zbiory prezentują bogactwo historii naturalnej okolicy.

Karkonosze

Jelenia Góra stanowi stolicę Karkonoszy – nie można przyjechać do miasta, nie poświęcając przynajmniej odrobiny czasu na zwiedzanie okolicznych gór i lasów. Przy granicy z Czechami ulokowany jest Karkonoski Park Narodowy z bogactwem fauny i flory, w tym wielu gatunków endemicznych.

Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Karkonoszy jest Zamek Chojnik, usytuowany na szczycie góry o tej samej nazwie. Ruiny średniowiecznej budowli robią ogromne wrażenie dzięki położeniu na skraju 150-metrowego urwiska, zwanego Piekielną Doliną.
Zwiedzanie warto dopełnić wizytą w Muzeum Karkonoskim, którego zbiory obejmują eksponaty z różnych okresów historii, od epoki kamienia, przez średniowiecze po nowożytność. Do największych atrakcji muzeum należy charakterystyczna dla tego regionu chałupa wiejska z przełomu XVIII I XIX w.

Prócz Karkonoszy, co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? Na północnym-wschodzie od miasta znajduje się Łysa Góra, przyciągająca zimą zapalonych narciarzy. Jeśli z kolei wybierzemy się w kierunku północno-zachodnim od miasta, dotrzemy do Jeziora Pilchowickiego wraz z imponującą 260-metrową zaporą.

Napisz komentarz